Ako vybrať správny hrniec?

Hrniec je jedným zo základných kúskov medzi kuchynskými nádobami. Výber kvalitného hrnca, ktorý vyhovuje vašim potrebám, je veľmi dôležitý, pretože ho budete často používať. Čím kvalitnejší je riad, tým ľahšie dosiahnete skvelé výsledky! 

V súčasnosti existujú rôzne typy hrncov, ktoré sú vyrobené z rôznych materiálov, s rôznymi povrchmi, veľkosťami, výškami, farbami a tvarmi. Preto je dôležité poznať najdôležitejšie aspekty, ktoré treba pri výbere zvážiť. 

Nemajte obavy! Zostavili sme zoznam všetkých vecí, ktoré by ste mali zvážiť pred kúpou hrnca. Najprv sa teda pozrime do nášho stručného sprievodcu!

undefined

Aký tvar hrnca je pre vás vhodný?

Rajnica

Rajnica je v kuchyni nepostrádateľná pre každodenné varenie. Je ideálny pre prípravu lahodných omáčok, varenie vody na ryžu, prípravu zeleniny, cestovín alebo ohrievanie hotových jedál. Tento typ hrnca sa vyznačuje plochým dnom, vysokými rovnými bočnými stenami a jednou rukoväťou. Vďaka tomu sa obsah dá ľahko vylievať jednou rukou.

undefined

Hrniec na polievku

Hrniec na polievku je všeobecný názov pre jeden z najbežnejších typov kuchynských nádob používaných na celom svete. Hrniec na polievku sa tradične používa na varenie polievok alebo vývarov, ktoré môžu byť základom pre zložitejšie recepty. Ide o široký hrniec s plochým dnom, rovnými bočnými stenami a širokým horným otvorom po celom priemere hrnca. Na oboch stranách má rukoväť, ktorá uľahčuje manipuláciu s hrncom, a pokrievku s držiakom na vrchu pre rýchlejšie varenie.

Či už varíte vo veľkom na ďalší týždeň, alebo na špeciálne príležitosti pre celú rodinu, naše hrnce na polievku sú základnou nádobou pre varenie vo veľkom. Vďaka veľkým rozmerom sa dokonale hodí na prípravu cestovín a zeleniny, ako aj na varenie domácich zaváranín a džemov.

undefined

Hrniec na dusenie

Vďaka rukovätiam na oboch stranách sa s hrncom na dusenie ľahko manipuluje pri príprave jedla. Vďaka tomu sa ľahko prenášajú a ľahko spracujete väčšie množstvá mäsa alebo zeleniny. Dusené mäso alebo iné druhy mäsa môžete ľahko podávať priamo na stôl.

Tento typ hrnca sa výborne hodí na dusenie, varenie polievok, cestovín a na varenie veľkého množstva vody. Hrniec na guláš potrebuje predsa každý! Je kompaktný, vďaka dvom rukovätiam sa s ním ľahko manipuluje a vďaka pokrievke je ideálny na naparovanie, dusenie, varenie a pomalú prípravu jedál. Ideálny na prípravu polievok, kari, dusenie, cestoviny, naparovanie zeleniny, obilnín... Hrnce sú k dispozícii z rôznych materiálov, takže si môžete vybrať podľa svojich potrieb.

undefined

Kastról

Objavte autentické chute so smaltovaným liatinovým kastrólom, ktorý prirodzene zachováva textúru a chuť surovín. Z našich modelov si môžete vybrať veľký oválny alebo okrúhly kastról. Vďaka tomu, že kastról dokonale drží teplo, je oválny kastról ideálny napríklad pre prípravu pečeného kurčaťa alebo mäsa. Okrúhla verzia je určená najmä na dusenie a pomalé varenie. Príprava nedeľného obeda nebola nikdy ľahšia!

Vďaka šikovným kondenzačným pokrievkam sú ideálne pre prípravu dusených, pečených alebo pomaly varených pokrmov.

undefined

Špeciálne hrnce

Niektoré naše hrnce majú špeciálny účel: sú určené na prípravu špeciálnych jedál. Zistite, ako sa vďaka vhodnej hĺbke a dvom bočným rukovätiam dajú plytké hrnce Tefal používať ako panvica, hrniec na dusenie alebo do rúry. Vďaka veľkému priemeru môžete pripravovať veľké množstvo pokrmov: varením na pare, dusením, pomalým varením, restovaním, pečením a opekaním. Podávať môžete priamo z hrnca a vychutnať si pečené zemiaky a kuracie mäso na smotane.

Veľmi univerzálna nádoba, s ktorou sa ľahko manipuluje, ľahko sa v nej varí a ľahko sa skladuje. Môžete ju použiť ako veľkú panvicu na smaženie, panvicu na restovanie alebo menší hrniec na dusenie. Vyzerá ako hrniec na dusenie s menšími rovnými bočnými stenami.

Špeciálne hrnce sa dajú použiť aj:

 

 

 • na opekanie, smaženie a restovanie
 • na dusenie menších množstiev surovín
 • na varenie omáčok vo väčšom

 

 

undefined

Ktoré vlastnosti sú u hrnca najdôležitejšie?

Akú veľkosť hrnca potrebujete?

Potrebujete rajnicu? Hrnce s veľkosťou od 16 do 20 cm sú skvelé na polievky, omáčky, ovsenú kašu a obilniny. Zaručujú ľahké umývanie a sú veľmi kompaktné. Vhodné pre menšie rodiny, jednotlivcov a páry. Veľké rajnice sú veľmi všestranné. Odporúčame vybrať si aspoň 2 rôzne veľkosti, aby ste ich mohli striedať a vybrať podľa konkrétnych potrieb.

Hrnce na polievku a ďalšie hrnce s veľkosťou 24 až 28 cm sú ideálne pre domácnosti s 2–4 osobami. Hrnce s priemerom 30 až 36 cm sú skvelé, ak čakáte hosti alebo ak máte naozaj veľkú rodinu. Ideálne pre rodiny s 5 a viac členmi.

Výber správnej veľkosti hrnca je jednou z najdôležitejších vecí. Nie ste si istí, ktorá veľkosť hrnca je pre vás vhodná? Nemajte obavy. Pripravili sme pre vás súhrnnú tabuľku, ktorá vám pomôže odhadnúť veľkosť hrnca, ktorý by ste mali kúpiť.

undefined

Potrebujete zistiť, či je hrniec kompatibilný s vaším sporákom?

Kompatibilita s tepelnými zdrojmi

Nie všetky hrnce sú kompatibilné so všetkými typmi sporákov. Kompatibilita závisí najmä od materiálu a zloženia. Aj keď je väčšina našich hrncov kompatibilná so všetkými typmi sporákov vrátane indukčných, pred kúpou si overte kompatibilitu hrnca (pozrite si piktogramy nižšie, v popise výrobku na webovej stránke alebo na obale.

 1. Plynová varná doska
 2. Elektrická varná doska
 3. Indukčná varná doska
 4. Sklokeramická varná doska
undefined

Uprednostňujete pevnú alebo odnímateľnú rukoväť?

Vyberte si pevnú alebo odnímateľnú rukoväť

Odnímateľná rukoväť:

 • Ideálna pre úsporu miesta: Optimálne skladovanie
 • Oveľa viac, než len panvica: Možno v nej variť na sporáku, v RÚRE a uchovávať v nej potraviny v CHLADNIČKE (kompatibilná so sklenenou alebo plastovou pokrievkou)
 • Rukoväť sa nezahrieva

 


Pevná rukoväť z nehrdzavejúcej ocele:

 • Nitovaná nehrdzavejúca oceľ, ako pre šéfkuchárov
 • Masívna rukoväť

 


Pevná rukoväť z bakelitu:

 • Nezahrieva sa
 • Ľahká a bezpečná manipulácia
undefined

Aký povrch/materiály preferujete pre hrniec?

Výhody nepriľnavých hrncov

Všetky naše hrnce a panvice s nepriľnavým povrchom sú ideálne na pohodové varenie. Okrem toho sú hrnce s nepriľnavým povrchom vhodné pre zdravé varenie, pretože sa nemusí pridávať tuk.

Naše hrnce s nepriľnavým povrchom sú vyrobené so zosilneným titánovým povrchom, ktorý uľahčuje ich používanie a umývanie počas každodenného varenia. Sú najlepšími pomocníkmi pri príprave omáčok, varení cestovín, ohrievaní dusených pokrmov, naparovaní zeleniny a ďalších spôsoboch varenia. Objavte naše inteligentné funkcie, formáty a najnovšie inovácie.

undefined

Výhody hrncov Mineralia s efektom kameňa

Hrnce Mineralia s efektom kameňa majú nepriľnavý povrch obohatený o minerály pre zdravé varenie. Okrem toho neobsahujú PFOA, olovo ani kadmium.

Sú kompatibilné so všetkými sporákmi, vrátane indukcie. Dokonale sa hodia na varenie krehkých surovín. Objavte naše hrnce Mineralia s efektom kameňa.
Hrnce s efektom kameňa, inšpirované prírodou, majú nový, mimoriadne odolný povrch Mineralia, ktorý kombinuje vlastnosti minerálov s odolným nepriľnavým povrchom. V našom riade s dlhou životnosťou môžete každý deň variť prirodzené a zdravé jedlá.
Keďže sa jedlo nelepí na nepriľnavý povrch Mineralia, skvele sa hodí na zdravé varenie s menším množstvom tuku. Navyše sa ľahko umýva!

undefined

Výhody keramických hrncov

Keramický povrch je menej priľnavý ako štandardné nepriľnavé povrchy, ale je odolnejší voči poškriabaniu. Preto je keramický povrch pre hrnce ideálny. Poskytuje väčšiu odolnosť voči kovovým naberačkám alebo metličkám, ale je praktický aj pri varení a umývaní riadu. Objavte naše odolné hrnce pre každodenné použitie!

Keramické hrnce Tefal majú dlhú životnosť a veľmi ľahko sa umývajú. Naše hrnce sú ideálne pre každodenné použitie, či už potrebujete hrniec pre rýchly ohrev hotových jedál, alebo hrniec na dusenie pre jednoduché varenie alebo dusenie bez toho, aby sa jedlo prilepilo na hrniec.

Naše zdravé a ekologicky šetrné keramické nádoby sú vyrobené z 90 % z minerálov a 10 % z organických surovín. Okrem iných výhod sú odolné voči poškriabaniu, majú dlhú životnosť a ľahko sa umývajú.

undefined

Výhody hrncov z nehrdzavejúcej ocele

Hrnce z nehrdzavejúcej ocele sú ideálne pre varenie širokej škály surovín.

Sú odolné voči poškriabaniu, masívne, trvanlivé a časom sa nedeformujú. Hrnce z nehrdzavejúcej ocele sú veľmi všestranné a sú nevyhnutným pomocníkom v kuchyni. Ideálne na mixovanie tyčovým mixérom, miešanie kovovým náčiním alebo šľahanie. Dajú sa umývať v umývačke riadu a sú kompatibilné so všetkými sporákmi. Objavte všetky formáty, ktoré ponúkame: rajnice, hrnce na dusenie, kastróly, hrnce na polievku a ďalšie

undefined

Výhody hrncov z liatiny

Liatina je skvelou voľbou pre dusenie, pečenie a pomalé varenie. Okrem toho sa liatinové hrnce dajú vložiť priamo do rúry a sú kompatibilné so všetkými sporákmi vrátane indukcie. Vnútorná stena je smaltovaná.

Hrnce z liatiny veľmi dobre držia teplo. Vďaka tomu môžete jedlo servírovať priamo z hrnca na stôl, kde dlho udrží teplotu pokrmu. Sú navrhnuté tak, aby boli veľmi odolné, mali dlhú životnosť a funkčný povrch. Doprajte si dokonale skaramelizované pokrmy, ľahké umývanie a hrnce ako nové vďaka odolnému smaltovanému povrchu.

Hrnce z liatiny sú k dispozícii v rôznych formátoch prispôsobených rôznym spôsobom prípravy

undefined

Porovnajte rôzne povrchy hrncov